Innowacja "Mówię poprawnie"
Innowacja obejmuje dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola w Siedlcu. Materiał będzie realizowany przez autorkę jako cykl zajęć grupowych prowadzonych systematycznie raz w tygodniu w grupie przez okres od września 2020 do czerwca 2023. Ćwiczenia będą łączyć się z treściami edukacyjnymi w ramach podstawy programowej. Cechami innowacji są: zintegrowanie innowacji z realizacją zadań wynikających z planu pracy dydaktyczno – wychowawczego, przygotowanie zestawu ćwiczeń dla dzieci, celowość podejmowanych działań oraz ich systematyczność. Celem nadrzędnym innowacji jest kształtowanie sprawności językowej dzieci 5 i 6 letnich, usprawnienie artykulatorów, strony gramatycznej i leksykalnej mowy, podniesienie sprawności komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Cele szczegółowe zostały przedstawione w trzech aspektach:
w odniesieniu do dzieci:
- czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy,
- wspomaganie dzieci z zaburzeniami mowy i wymowy,
- doskonalenie mowy ukształtowanej,
- nauka prawidłowego oddychania i ekonomicznego zużywania powietrza,
- kształcenie słuchu fonemowego,
- wzbudzanie wrażliwości słuchowej,
- usprawnienie motoryki aparatu artykulacyjnego,
- rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
- wdrażanie uczniów do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej,
w odniesieniu do nauczycieli:
- uświadamianie ważności prawidłowej wymowy u dzieci,
- zapewnienie pomocy o charakterze terapeutycznym i instruktażowym,
- udostępnienie opracowanych materiałów,
- zapoznanie z ćwiczeniami wspomagającymi prawidłowy rozwój mowy i wymowy dziecka,
w odniesieniu do rodziców:
- włączenie do działań profilaktycznych i stymulujących (zachęcenie do uczestniczenia w zajęciach otwartych),
- popularyzowanie wiedzy z zakresu profilaktyki.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!