Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada Publiczne Przedszkole w Siedlcu, w odpowiedzi na list Rzecznika Praw Dziecka, przyłączyło się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Ten dzień był doskonałą okazją do propagowania idei praw dziecka, zwiększenie świadomości na temat istnienia Konwencji o prawach dziecka, uświadomienie wszystkim, że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać.
Dzieci dowiedziały się, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest w Polsce po raz czwarty, że ustalił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 25 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, co to jest Konwencja i że Polska była inicjatorem jej powstania. Przedszkolaki obejrzały „Bajkę o prawach dziecka”, w której wykorzystując popularne bajki zwrócono uwagę na problem łamania praw dzieci przez dorosłych. Odbyła się również „mała debata” podczas której rozmawialiśmy na temat praw dzieci, ich problemów, trudnych sytuacji a także do kogo mogą się zwrócić o pomoc. Dzieci poznały sylwetkę Janusza Korczaka i Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka. Dowiedziały się, że w Polsce istnieje wiele fundacji i stowarzyszeń, które pomagają potrzebującym dzieciom. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce. Dzieci tańczyły z kolorowymi balonikami do piosenki o prawach, a później z chorągiewkami z naklejonym symbolami praw. Przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające różne prawa, które następnie zostały zamieszczone na wystawie. Podsumowując zajęcia doszliśmy do wniosku, że Konwencja o prawach dziecka jest bardzo potrzebnym dokumentem, dorośli muszą dbać o to, by prawa dzieci były przestrzegane a dzieci, nawet te najmłodsze, muszą wiedzieć do kogo mogą zwrócić się o pomoc.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!