Bajki o emocjach
W Publicznym Przedszkolu w Siedlcu w dniach 13 - 16 grudnia 2022 r. w grupie dzieci 3-6-letnich zrealizowany został program profilaktyczny ,,Bajki o emocjach”.
Główne cele programu:
- wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno – społecznych,
- radzenie sobie z trudnymi sytuacjami,
- komunikowanie swoich potrzeb i odczuć,
- nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami.
Program rozwija zdolność do rozpoznawania i regulowania emocji oraz wyrażania ich w zdrowy sposób. Ponieważ działanie odbywa się na wczesnym etapie rozwoju, daje solidny grunt do rozwinięcia się umiejętności, które skutkują dobrostanem psychicznym i rozwinięciem się empatii wobec siebie oraz innych. Pomaga to dziecku w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniem samego siebie. Są to czynniki kluczowe w prewencji przyszłych problemów psychologicznych i zachowań ryzykownych.
Opis programu:
4 warsztaty
45-60 minut
dwójka trenerów
Tematy spotkań
1.Po co są emocje?
2. Złość
3. Strach
4. Duma
Wsparciem w autoekspresji są instrumenty (bębny, kalimby, tingsze, gongi, kubki burzowe i inne), na których dzieci grają w sposób intuicyjny, co sprzyja rozwojowi umiejętności interpersonalncyh, podnosi samoocenę i daje poczucia sprawstwa.
Poprzez aktywne uczestnictwo w historii bohaterów warsztatów, dzieci uczą się jak:
- rozróżniać swoje uczucia i innych,
- nazywać uczucia swoje i innych,
- komunikować się zgodnie z duchem Porozumienia bez Przemocy,
- czekać na swoją kolei,
- zarządzać trudnymi emocjami,
- pomagać rówieśnikom przeżywać trudne emocje.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!