Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do tego, by dzieci wiedziały, że mają swoje prawa i w jaki sposób mogą z nich korzystać oraz do kogo zwrócić się o pomoc w trudnej sytuacji. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że dzieci również muszą przestrzegać praw innych. Uczymy je szacunku i tolerancji oraz poszanowania godności ludzkiej.
20 listopada kolejny raz obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten ma przypominać, że wszystkie dzieci mają swoje prawa, a dorośli muszą dbać o to by były one przestrzegane.
W oparciu o fragment książki A. Maciaka „Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa” rozmawialiśmy o tym, dlaczego Konwencja o Prawach Dziecka jest ważnym dokumentem, po co prawa dzieci zostały ustalone, do kogo dzieci mogą się zwrócić jeśli ich prawa byłyby łamane. Zwróciliśmy uwagę, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa. Obejrzeliśmy prezentację przedstawiającą różne prawa dzieci. Tańczyliśmy z balonami do piosenki „Mały człowiek” i „Piosenki o prawach dziecka”. Kolorowaliśmy też obrazki przedstawiające prawa dzieci i utworzyliśmy z nich kolorową girlandę. Na zakończenie zajęć wysunęliśmy wniosek, że dzieci mają swoje prawa, ale mają też obowiązki.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!